BASINDA EMO

KTMMOB BASIN AÇIKLAMASI

Hükümetin, gözü kapalı, toplum çıkarlarından uzak yasa değişiklik önerilerinden biri de; Kamu İhale (Değişiklik) Yasası’dır.

Çok acıdır ki, gelinen süreçte enerji konusunda yıllardır yapılan yanlış uygulamalar sonucunda, dayatmalar ve zorlamalarla toplum aleyhine anlaşmalara ülke olarak imza atmak zemini oluşturulmaya çalışılıyor.

Ülkemizin öz değerlerinden olan ve hassasiyetle ülkemizin enerji arz güvenliğini sağlayan KIB-TEK’in de bu süreçte güçsüzleştirilerek halk ile karşı karşıya bırakılması da kabul edilebilir değildir.

Mevcut hükümetin AKSA’ya çıkar sağlamak amacı ile önermiş olduğu yasal düzenleme çabası ise tamamen tasarlanan oyunun bir parçası olduğunu göstermektedir.

AKSA ile yapılan sözleşmenin bitmesine 1 yıl kala, enerji konusunda devlet politikası olarak akılcıl yatırımlar yapmanın son durağında iken, 15 yıl süre ile mevcut sözleşmenin uzun vadeli ve alım garantili uzatılma girişimi, önümüzdeki süreçte alternatif enerji kaynaklarının yatırım maliyetleri sürekli azalırken ve çevre dostu yakıtlarla üretilen enerji imkanlarının önü kapatılacaktır. Halkını düşünen hükümetler tarafından alınacak karar bu olmamalıdır.

EL-SEN’in, ülkemiz değerlerinden olan KIB-TEK’in varlığını sürdürebilmesi için gösterdiği kararlılık ve eylemlerine tam destek verirken, toplumsal birlikteliğe çok ihtiyaç duyduğumuz ve çok hassas bir dönemden geçtiğimiz bu günlerde, hükümet edenleri de ülkemiz ve halkımızın menfaat ve çıkarları doğrultusunda hareket etmeye davet ederiz.KTMMOB Yönetim Kurulu

Basın Bildirisi